Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – Gdańsk, Gdynia i Sopot

(Last Updated On: 18 grudnia 2021)

Jarmarki Świąteczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot)

Jarmarki świąteczne czy też bożonarodzeniowe z roku na rok stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Dawniej, aby poczuć atmosferę takiego jarmarku, trzeba było wybrać się za granicę. Dziś nie trzeba nawet opuszczać Polski – niekiedy wystarczy spacer po rodzinnym mieście, opcjonalnie – podróż do Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Trójmiasta. Jako że jesteśmy z Gdyni, najbliższe są nam Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – i to o nich właśnie zamierzamy opowiedzieć Wam w tym wpisie. :)

W grudniu w naszych okolicach mają miejsce aż trzy jarmarki świąteczne – w Gdyni, w Gdańsku oraz w Sopocie. Nie wszystkie jednak działają w tym samym czasie. Kiedy i gdzie odbywają się trójmiejskie jarmarki świąteczne? Co można na nich znaleźć? Zapraszamy do lektury!

[UWAGA – wpis powstał w 2019 roku, więc atrakcje i terminy jarmarków w kolejnych latach mogą się różnić. Pod opisami poszczególnych trójmiejskich jarmarków znajdziecie adresy oficjalnych stron internetowych, gdzie znajdziecie więcej szczegółów!]

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jest w tym roku pierwszym spośród świątecznych jarmarków, na które trafiamy. Lądujemy tutaj zupełnie przypadkowo.

Pewnego chłodnego, listopadowego wieczora postanawiamy wybrać się do Gdańska na kolację. Dni są krótkie, więc miasto od kilku godzin spowija już ciemność. Nad uliczkami Śródmieścia zawieszone są świąteczne girlandy, które jednak jeszcze nie świecą – gdańskie iluminacje startują dopiero w grudniu.

Po smacznym posiłku w Hard Rock Cafe (swoją drogą przy stoliku z najlepszym widokiem!) robimy sobie spacer ulicą Długą, aż do Złotej Bramy, przez którą przedostajemy się na Targ Węglowy. To właśnie tutaj odbywa się słynny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Widać go nawet z ulicy Okopowej.

Jarmarki Świąteczne w Trójmieście - Gdańsk
Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – Gdańsk
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy

Na Targu Węglowym powstało dosłownie małe, świąteczne miasteczko, otoczone choinkami i rozświetlone lampkami. Dostajemy się do niego przechodząc przez bramę w kształcie… Świecznika adwentowego! Spacerując uliczkami, których nazwy nawiązują do Świąt Bożego Narodzenia – m. in. Wigilijną, Anielską czy Cynamonową – mijamy kramy w kształcie uroczych drewnianych domków ozdobionych światełkami. Można w nich znaleźć przysłowiowe mydło i powidło. Oprócz stoisk typowo gastronomicznych, oferujących grzańce, różnego rodzaju potrawy, nalewki, wędliny i słodycze, są również straganiki z portfelami, biżuterią czy rękodziełem. Czyli opcja dla tych, którzy szukają prezentów last minute.

Świąteczne miasteczko w Gdańsku
Świąteczne miasteczko w Gdańsku

Oprócz typowego świątecznego targu, miasto Gdańsk przygotowało na jarmarku moc atrakcji.

Święty Mikołaj

Jest oczywiście tron, na którym w soboty i niedziele w wybranych godzinach zasiada Święty Mikołaj. Można z nim porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Adwentowa Brama

Wspomniana wcześniej Adwentowa Brama ma aż 5 metrów wysokości i jest jednocześnie… punktem widokowym! Ten ogromny świecznik pełni również rolę kalendarza adwentowego. Każdego dnia, od 1 do 24 grudnia o godzinie 17:00, miejski klucznik uroczyście odsłania kolejne okienko, a odwiedzający są z tej okazji częstowani słodyczami.

Brama Adwentowa na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku
Brama Adwentowa na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku
Anielski Młyn

Anielski Młyn to wyjątkowa drewniana konstrukcja. Ten 8-metrowy, ruchomy wiatrak pełni rolę swoistej szopki. Na trzech ostatnich kondygnacjach znajdują się rzeźby przedstawiające anioły, świętych (św. Mikołaja, św. Jana Nepomucena, św. Barbarę i św. Wojciecha), Trzech Króli oraz Świętą Rodzinę. Ich autorem jest kociewski artysta – Michał Ostoja-Lniski.

Na samym dole znajduje się punkt gastronomiczny oferujący grzane wino w ceramicznych kubkach przygotowanych specjalnie na tegoroczny jarmark (można je również tu zakupić).

Łoś Lucek

Łoś Lucek podobno za dnia przemawia ludzkim głosem. Znajdziecie go w domku o nazwie „Siedlisko Łosia”.

Łoś Lucek na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku
Łoś Lucek na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku
Karuzela

Na gdańskim jarmarku kręci się rozświetlona lampkami karuzela z rumakami. Korzystając z niej, można przy okazji wesprzeć Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku – wystarczy wrzucić datek do skarbonki.

Karuzela - Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Karuzela – Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Karuzela na Gdańskim Jarmarku Świątecznym
Karuzela na Gdańskim Jarmarku Świątecznym
Choinka Młodych Gdańszczan

Choinka Młodych Gdańszczan jest choinką wyjątkową i zdecydowanie inną niż wszystkie. Dlaczego? Ponieważ została ozdobiona wyłącznie pracami dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym na najładniejszą ozdobę. Organizatorem konkursu jest Gdański Archipelag Kultury PLAMA.

*

Gdański Jarmark rozpoczął się 23 listopada i potrwa aż do 1 stycznia 2020 roku. Od 29 listopada do 22 grudnia w Wielkiej Zbrojowni ma miejsce także Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

Ciekawostką jest to, że Gdańsk zajął w tym roku 3. miejsce w konkursie na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy organizowanym przez portal European Best Destinations. Zwycięzcą okazał się węgierski Budapeszt, a na drugim miejscu uplasował się austriacki Wiedeń.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Więcej informacji o Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku (w tym godziny otwarcia) znajdziecie bezpośrednio na stronie Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Strona internetowa: bozonarodzeniowy.gda.pl

W 2021 roku gdański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w dniach 19.11.2021-24.12.2021.

Jarmark Świąteczny w Gdyni

Dotychczas Jarmarki Świąteczne w Trójmieście odbywały się tylko w dwóch miastach: w Gdańsku i w Sopocie. Można zatem powiedzieć, że w 2019 roku Gdynia ma swój debiut – nasze ukochane miasto po raz pierwszy organizuje swój własny jarmark bożonarodzeniowy!

Tomek w drodze na Jarmark Świąteczny w Gdyni :)
Tomek w drodze na Jarmark Świąteczny w Gdyni :)
Jarmarki Świąteczne w Trójmieście - Gdynia
Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – Gdynia

Gdyński Jarmark Świąteczny odbywa się na Placu Grunwaldzkim, obok odremontowanej Muszli Koncertowej. Przechodząc przez urocze, oświetlone bramki dostajemy się na skrzyżowanie dwóch alejek, przy których rozstawiono drewniane kramy z przeróżnymi produktami. Są również stoliczki udekorowane jemiołą. Można się przy nich czegoś się napić i porozmawiać ze znajomymi.

Gdynia Jarmark - pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście
Gdynia Jarmark – pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście
Jemioła na Jarmarku Świątecznym w Gdyni
Jemioła na Jarmarku Świątecznym w Gdyni
Jarmark Świąteczny w Gdyni
Jarmark Świąteczny w Gdyni
Gdyński Jarmark Bożonarodzeniowy
Gdyński Jarmark Bożonarodzeniowy

W powietrzu unosi się zapach grzanego wina, w tle gra świąteczna muzyka. Dla dopełnienia bożonarodzeniowego klimatu brakuje tylko śniegu i szczypiącego w policzki mrozu. Mimo to atmosfera jest przyjemna, a sam jarmark – choć w porównaniu z tym gdańskim dość skromny – cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdyni
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdyni

W odnowionej muszli koncertowej znajduje się stanowisko Świętego Mikołaja. Nieopodal stoi oblegana przez najmłodszych karuzela, a tuż pod Kamienną Górą – ogromna multimedialna choinka. Podobno największa w całej Europie, 16-metrowa, wykonana z prawie 30 tysięcy światełek ledowych. Choinka świeci i gra, a jej pokazy przyciągają widzów.

Odnowiona Muszla Koncertowa w Gdyni i stanowisko Świętego Mikołaja
Odnowiona Muszla Koncertowa w Gdyni i stanowisko Świętego Mikołaja
Karuzela na Gdyńskim Jarmarku Świątecznym
Karuzela na Gdyńskim Jarmarku Świątecznym
Multimedialna choinka w Gdyni
Multimedialna choinka w Gdyni

Trzeba przyznać, że jest to dość ciekawy bajer, jednak my wolimy raczej klasyczne drzewka. Jeśli Wy macie podobne zdanie – polecamy przespacerować się pod Urząd Miasta Gdyni, gdzie co roku przed Świętami Bożego Narodzenia stoi przepięknie udekorowana, naturalna choinka pokaźnych rozmiarów.

Kontrastujące ze sobą choinki na gdyńskim jarmarku - naturalna i multimedialna
Kontrastujące ze sobą choinki na gdyńskim jarmarku – naturalna i multimedialna

Gdyński Jarmark Świąteczny trwa dość krótko, bo zaledwie dwa tygodnie. Rozpoczął się 8 grudnia i jest czynny do niedzieli, 22 grudnia.

Więcej informacji o Jarmarku Świątecznym (w tym godziny otwarcia) znajdziecie na oficjalnej stronie Gdyni.

Strona internetowa: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynski-jarmark-swiateczny,561789

W 2021 roku gdyński Jarmark Świąteczny odbywa się w dniach 04.12.2021-30.12.2021.

Miasteczko Noworoczne Sopot

Miasto Sopot z kolei postawiło w tym roku na zmiany. Zamiast typowego, przedświątecznego jarmarku bożonarodzeniowego, pod koniec grudnia powstaje tu Miasteczko Noworoczne.

Choinka i iluminacje świetlne w Sopocie
Choinka i iluminacje świetlne w Sopocie
Piękne iluminacje świetlne na Placu Przyjaciół Sopotu
Piękne iluminacje świetlne na Placu Przyjaciół Sopotu
Szczudlarze pozujący do zdjęć w Sopocie
Szczudlarze pozujący do zdjęć w Sopocie

Nad Placem Przyjaciół Sopotu góruje udekorowana choinka, świecą też piękne iluminacje – sanie z reniferami oraz trójwymiarowe lilie. To tutaj także znajduje się Sopockie Miasteczko Noworoczne. Oficjalnie startuje w sobotę, 28 grudnia o godzinie 17:00. Inauguruje je parada karnawałowa, która prowadzona jest przez profesjonalnych szczudlarzy w przepięknych kostiumach w stylu retro.

Zabytkowa karuzela w Sopocie
Zabytkowa karuzela w Sopocie
Parada szczudlarzy w Sopocie
Parada szczudlarzy w Sopocie
Sopocka karuzela z przełomu XIX i XX wieku
Sopocka karuzela z przełomu XIX i XX wieku
Szczudlarze na Placu Przyjaciół Sopotu
Szczudlarze na Placu Przyjaciół Sopotu

Od 18 grudnia stoi tutaj również zabytkowa wenecka karuzela z przełomu XIX i XX wieku (wstęp dla dzieci bezpłatny). Dzięki temu przez moment odnosimy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie… Stwierdzamy, że jest to bardzo pozytywny i oryginalny akcent sopockiego jarmarku.

Nie zabrakło oczywiście jarmarcznych stoisk oferujących świąteczne jadło, grzańce i nalewki, a także kramów z pamiątkami oraz produktami eko.

Pod zadaszonymi altanami można przystanąć na chwilę i napić się jednego z grzanych trunków, których zapach czuć na każdym kroku.

Jarmarki Świąteczne w Trójmieście - Sopot
Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – Sopot
Stoisko z winami w Sopockim Miasteczku Noworocznym
Stoisko z winami w Sopockim Miasteczku Noworocznym
Zdjęcia ze szczudlarzami w Sopockim Miasteczku Noworocznym
Zdjęcia ze szczudlarzami w Sopockim Miasteczku Noworocznym

Miasteczko Noworoczne można odwiedzać w terminie od 28 grudnia 2019 do 6 stycznia 2020.

Więcej informacji o Miasteczku Noworocznym w Sopocie (w tym godziny otwarcia) znajdziecie na stronie Sopockiej Organizacji Turystycznej.

Strona internetowa: https://www.sopot.pl/aktualnosc/9459/sopockie-miasteczko-noworoczne-moc-atrakcji-do-9-stycznia

Dobra wiadomość: w roku 2021 wystartuje również Sopockie Miasteczko Noworoczne! Tym razem będzie miało miejsce na Skwerze Kuracyjnym przy molo. Potrwa od 25.12.2021 do 09.01.2022.

***

Odwiedziliście w tym roku Jarmarki Świąteczne w Trójmieście? A może byliście na nich w innych miastach w Polsce lub w Europie? ;-) Napiszcie koniecznie w komentarzach na dole, gdzie podobało Wam się najbardziej!« »